چکیده پایان نامه ارشد چگونه است؟ آموزش نوشتن چکیده پایان نامه

abstract of article
فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب، یک سربرگ اضافه کنید

  چکیده پایان نامه ارشد (Article Abstract) چیست؟

  چکیده پایان نامه ارشد، یک قسمت مهم از پایان‌نامه است که مختصر و مفید ترین مطالب آن را شامل می‌شود. در چکیده، نویسنده به ‌صورت خلاصه، هدف، روش، نتایج و نتیجه‌گیری پایان‌نامه را به‌طور کامل بیان می‌کند تا خواننده بتواند به سادگی و در کوتاهترین زمان ممکن، با مفهوم و مضمون پایان‌نامه آشنا شود. در واقع، چکیده پایان نامه به عنوان یک خلاصه کوتاه و جذاب، برای افراد زیادی که به دانشگاه مراجعه می کنند و به دنبال پژوهش هستند، مفید است.

  تیم متخصص کافه یادداشت، با تضمین کیفیت و تحویل به موقع آماده ارائه خدمات به شما عزیزان برای انجام پایان نامه دانشگاهی می باشد. با اعتماد به تیم ما، پایان نامه ایده‌آل خود را ارائه کنید. راهنمایی متخصصان ما در انتظار شماست. برای ثبت سفارش و مشاوره رایگان با شماره 09359816287 در تماس باشید.

  هدف از چکیده پایان نامه ارشد چیست؟

  چکیده پایان‌نامه، خلاصه‌ای از محتوای پایان‌نامه است که به صورت مستقل از سایر قسمت‌های پایان‌نامه آماده می‌شود. هدف اصلی از نگارش چکیده، معرفی مختصری از موضوع، اهداف، روش‌ها، نتایج و نتیجه گیری‌های پایان‌نامه به خواننده است. چکیده، به‌عنوان قسمتی از پایان‌نامه، پس از صفحه‌ی عنوان و قبل از مقدمه قرار می‌گیرد.

  در چکیده، لازم است به صورت خلاصه اطلاعاتی درباره‌ی پایان‌نامه ارائه شود. این اطلاعات باید شامل موضوع و مسئله‌ی پژوهشی، اهمیت و ضرورت موضوع، روش‌های استفاده شده در پژوهش، نتایج و نتیجه‌گیری‌های حاصل شده و پیشنهاداتی برای تحقیقات بعدی باشد.

  میزان طول چکیده معمولاً بین 150 تا 250 کلمه است و هیچ‌گاه نباید از 350 کلمه بیشتر شود. چکیده بازخورد آخرین فصل پایان‌نامه است و به‌عنوان نمونه ای کوچک از محتوای پایان‌نامه، نقش مهمی در تصمیم‌گیری خواننده درباره‌ی مطالعه‌ی بیشتر پایان‌نامه دارد. بنابراین، نوشتن چکیده به‌عنوان جزئی از مراحل نگارش پایان‌نامه، باید با دقت و سیاق مناسب انجام شود.

  [av_promobox button=’yes’ label=’کلیک کنید’ icon_select=’no’ icon=’ue800′ font=’entypo-fontello’ label_display=” color=’theme-color’ custom_bg=’#444444′ custom_font=’#ffffff’ size=’large’ box_color=” box_custom_font=’#ffffff’ box_custom_bg=’#444444′ box_custom_border=’#333333′ gradient_color_direction=’vertical’ gradient_color_1=’#000000′ gradient_color_2=’#ffffff’ gradient_color_3=” border_promo=” border_promo_width=” border_promo_width_sync=’true’ border_promo_color=” border_radius_promo=” border_radius_promo_sync=’true’ box_shadow_promo=” box_shadow_promo_style=’0px,0px,0px,0px’ box_shadow_promo_color=” link=’post,10948′ link_target=’_blank’ hover_opacity=” sonar_promo_effect=” sonar_promo_color=” sonar_promo_duration=’1′ sonar_promo_scale=” sonar_promo_opac=’0.5′ id=” custom_class=” template_class=” av_uid=’av-1t75eoj’ sc_version=’1.0′ admin_preview_bg=”]
  بد نیست بخوانید!

  چگونگی نوشتن مقدمه مقاله یا مقدمه پایان نامه توسط کافه یادداشت ارائه شد!
  [/av_promobox]

  چه زمانی چکیده پایان نامه ارشد را بنویسیم؟

  معمولا چکیده پایان نامه پس از نوشتن کامل متن پایان نامه نوشته می‌شود، اما بهتر است در زمان نوشتن متن پایان نامه نیز همزمان با آن به نوشتن چکیده فکر کرده و به صورت مرحله‌ای آن را نوشته و ویرایش کنید. هدف نوشتن چکیده پایان نامه جهت جذب توجه خوانندگان و توضیح خلاصه‌ای از مطالب و نتایج پایان نامه است.

  مقاله و پایان نامه

  چکیده پایان نامه را چگونه بنویسیم؟

  چکیده پایان نامه به عنوان یک خلاصه، به نوعی معرف پایان نامه است و برای جذب بخشی از مخاطبین یا مدیران که بطور کلی علاقه مند به این موضوع هستند، بکار می‌رود. در حقیقت، این خلاصه بیانگر موضوع پایان نامه شما، اهمیت آن، روش‌های استفاده شده و نتایج به دست آمده است. در ادامه راهنمایی‌هایی برای نوشتن چکیده پایان نامه برای شما ذکر می کنیم.

  1- در ساختار چکیده، برای شروع از عنوان پایان نامه استفاده کنید.

  2- هدف از پایان نامه خود را بیان کنید.

  3- توضیح دهید چطور گرفتاری‌ها، مشکلات و سوالات استفاده شده در پایان نامه مورد بررسی قرار گرفته اند.

  4- نمایش دهید که چگونه در پایان نامه خود مسئله‌هایی که معرفی شده را حل کرده اید.

  5- نتایج به دست آمده از پایان نامه خود را بیان کنید و به اهمیت آنها اشاره کنید.

  6- در صورت لزوم، حوزه هایی که از پایان نامه پشتیبانی می کنند (پژوهش ها، تحلیل ها، آمارها و …) برای خواننده معرفی کنید.

  7- چکیده را به طور کامل بازبینی و بررسی نمایید تا اطمینان حاصل شود که همه اطلاعات لازم در آن به روش و طریقه کارایی بیان شده است.

  8- در نوشتن چکیده پایان نامه دقت کنید تا از نوشتن اطلاعات غیر مورد نیاز پرهیز شود و مطرح کردن مشکلات پایین در پایان نامه نیز در این بخش وارد نشود، مهمترین نکته این است که چکیده پایان نامه واضح و مختصر باشد.

  [av_promobox button=’yes’ label=’کلیک کنید’ icon_select=’no’ icon=’ue800′ font=’entypo-fontello’ label_display=” color=’theme-color’ custom_bg=’#444444′ custom_font=’#ffffff’ size=’large’ box_color=” box_custom_font=’#ffffff’ box_custom_bg=’#444444′ box_custom_border=’#333333′ gradient_color_direction=’vertical’ gradient_color_1=’#000000′ gradient_color_2=’#ffffff’ gradient_color_3=” border_promo=” border_promo_width=” border_promo_width_sync=’true’ border_promo_color=” border_radius_promo=” border_radius_promo_sync=’true’ box_shadow_promo=” box_shadow_promo_style=’0px,0px,0px,0px’ box_shadow_promo_color=” link=’post,5920′ link_target=’_blank’ hover_opacity=” sonar_promo_effect=” sonar_promo_color=” sonar_promo_duration=’1′ sonar_promo_scale=” sonar_promo_opac=’0.5′ id=” custom_class=” template_class=” av_uid=’av-184rgb7′ sc_version=’1.0′ admin_preview_bg=”]
  بد نیست بخوانید!

  انجام صفر تا صد پایان نامه ارشد با تیم بزرگ کافه یادداشت!
  [/av_promobox]

  تعداد کلمات مجاز در چکیده پایان نامه

  چکیده پایان‌نامه باید حداکثر 250 کلمه باشد. برای چکیده پایان‌نامه شما، تعداد کلمات به مناسبت وضعیت خاص پایان‌نامه شما ممکن است کمتر از 250 کلمه نوشته شود. به هر حال، رعایت حداکثر تعداد کلمات مجاز در چکیده پایان نامه بسیار مهم است زیرا برای داوران و خوانندگان پایان نامه، چکیده مهمترین قسمت است که به آن توجه می‌کنند.

  فرمت مقاله

  نکات مهم برای انجام چکیده پایان نامه چیست؟

  1. بر اساس موضوع پایان نامه، حدودا ۲۵۰ تا ۳۵۰ کلمه برای چکیده انتخاب کنید.
  2. اطلاعات موجود در پایان نامه را به‌طور خلاصه‌ای در چکیده درج کنید.
  3. در ابتدای چکیده، با تعریف موضوع، مسئله‌ی پژوهشی و هدف اصلی، خواننده‌ی مقاله را به موضوع معرفی کنید.
  4. در بخش بعدی، روش پژوهشی و روش های استفاده شده توضیح داده شود.
  5. در انتها نتایج، نتیجه گیری ها و پیشنهادهای اصلی پایان نامه ی خود را در چکیده ذکر کنید.
  6. هرگاه جزئیات غیر ضروری پایان نامه را در چکیده ذکر کنید ، نوشته شما به سردرگمی مخاطب خواهد افتاد.
  7. با دقت، برآوردی دقیق و شفاف از تحقیق خود در چکیده درج کنید و از اظهار نظرهای منفی پرهیز کنید.
  8. برای بکارگیری زبان ساده و قابل فهم در نگارش، در چکیده پایان نامه خود تلاش کنید.
  9. با همه پارامترهای محدود کننده، دقت کنید تا چکیده بیش از پنجم پایان نامه شما نباشد.
  10. پس از نگارش چکیده ، آن را با دقت مرور کرده و پس از اطمینان از متن، آن را ارسال کنید.

  اصول نگارش چکیده پایان نامه

  ۱. محدودیت طولی: یک چکیده معمولاً یک پاراگراف با حداکثر ۲۵۰-۳۰۰ واژه است، بنابراین باید تلاش کنید جامع و مختصر بنویسید.

  ۲. توضیح موضوع: باید شامل توضیحی اجمالی از موضوع پایان نامه باشد، اما باید جزئیات زیادی در آن وارد نشود.

  ۳. محتوای چکیده: بهتر است کلیت پایان نامه، مسئله پژوهشی، روش تحقیق و نتایج کوتاهی را در چکیده بیان کنید.

  ۴. اصلاح و ویرایش: هنگام چک کردن چکیده، اطمینان حاصل کنید که اطلاعات کلیدی بیان شده و هیچ جزئیات اضافی در آن وجود ندارد.

  ۵. کلیدواژه‌ها: به همراه چکیده، باید کلیدواژه‌های اصلی درباره پایان نامه ذکر شود، این روش به جهت جستجوی آسان‌تر برای دیگران در منابع به کار خواهد رفت.

  تاثیر استاد راهنما در چکیده پایان نامه چیست؟

  چکیده پایان نامه یکی از مهم‌ترین بخش‌های پایان نامه است که به‌عنوان آن‌چه که مطالعه‌کننده در پایان‌نامه شما می‌بیند، شناخته می‌شود. از این‌رو، نوشتن چکیده پایان‌نامه نیاز به دقت و تمرکز خاصی دارد. استاد راهنما در نگاه اول، ممکن است به‌نظر برسد که نقش بسیار کمی در نوشتن چکیده پایان‌نامه دارد، اما در واقع، وی می‌تواند تأثیر زیادی در نوشتن چکیده پایان‌نامه شما داشته باشد. در ادامه، تأثیر استاد راهنما در نوشتن چکیده پایان‌نامه را بررسی می‌کنیم:

  1- بهترین ایده‌ها: استاد راهنما با سابقه کاری که دارد، می‌تواند به‌شما بهترین ایده‌ها را برای نوشتن چکیده پایان‌نامه بدهد. ایده‌هایی که می‌توانند به خواننده کمک کند تا درک بیشتری از پایان‌نامه شما پیدا کنند. این ایده‌ها شامل موضوعات مهمی هستند که باید در چکیده شامل شده باشند.

  2- رعایت قواعد نگارش: استاد راهنما با داشتن تجربه کافی، می‌تواند به ‌شما کمک کند تا به قواعد نگارشی در نوشتن چکیده پایان‌نامه تسلّط کامل پیدا کنید. وجود هرگونه خطای چگونگی و مهارت نویسندگی می‌تواند چکیده پایان‌نامه شما را بی فایده کند و با ایجاد این اطمینان که شما چکیده شما را بر اساس قواعد فراهم کرده‌اید، خواننده را به شما جلب کنید.

  3- انتخاب کلمات کلیدی: استفاده از کلمات کلیدی صحیح در نوشتن چکیده پایان‌نامه، موجب می‌شود دسترسی خواننده به اطلاعات بهتری شود. استاد راهنما می‌ تواند راهنمایی‌هایی ارائه دهد که با استفاده توصیف کنید که پایان‌نامه شما در چه حوزه‌ای قرار دارد.

  4- خلاصه کردن محتوا: استاد راهنما با داشتن دانش و تجربه است که می‌توانند به شما کمک کنند تا مهم ‌ترین جزئیات ها را با ‌استناد به تحقیق شما برای خلاصه کردن محتوای پایان‌نامه‌ تان در سخنرانی شما ارائه بدهد.

  5- تنظیم محتوا: استاد راهنما می ‌تواند با مشخص کردن مراحل اصلی و حیاتی کار شما در نوشتن چکیده پایان‌نامه به شما کمک کند که محتوای شما را به ‌وسیله حجم کم منتشر کنید.

  در نهایت، استاد راهنما می‌توانند با توجه به تجربه و شناخت ارزشیابی بندها، چکیده پایان‌نامه شما را ارزیابی کنند و با برداشت های حرفه‌ای، نصیحت‌های موثری را به شما ارائه دهد. در نهایت، تاثیر استاد راهنما در نوشتن چکیده پایان‌نامه فراتر از کمک در نگارش است و می‌تواند به‌شما کمک کند تا چکیده خود را بهتر از آن‌‌چه تصور کرده‌اید، توصیف کنید و نقشه آن را به بهترین نحو ممکن رسم و ارائه کنید.

  [av_promobox button=’yes’ label=’کلیک کنید’ icon_select=’no’ icon=’ue800′ font=’entypo-fontello’ label_display=” color=’theme-color’ custom_bg=’#444444′ custom_font=’#ffffff’ size=’large’ box_color=” box_custom_font=’#ffffff’ box_custom_bg=’#444444′ box_custom_border=’#333333′ gradient_color_direction=’vertical’ gradient_color_1=’#000000′ gradient_color_2=’#ffffff’ gradient_color_3=” border_promo=” border_promo_width=” border_promo_width_sync=’true’ border_promo_color=” border_radius_promo=” border_radius_promo_sync=’true’ box_shadow_promo=” box_shadow_promo_style=’0px,0px,0px,0px’ box_shadow_promo_color=” link=’post,7033′ link_target=’_blank’ hover_opacity=” sonar_promo_effect=” sonar_promo_color=” sonar_promo_duration=’1′ sonar_promo_scale=” sonar_promo_opac=’0.5′ id=” custom_class=” template_class=” av_uid=’av-qjeiz7′ sc_version=’1.0′ admin_preview_bg=”]
  بد نیست بخوانید!

  سابمیت مقاله isi علمی پژوهشی توسط تیم بزرگ کافه یادداشت!
  [/av_promobox]

  افعال چکیده پایان‌نامه چیست؟

  در چکیده پایان‌نامه، افعال بیانگر رویدادهای متعددی هستند که نویسنده در حین تحقیق، ارزیابی و تحلیل داده‌های خود برای انجام پژوهش خود استفاده کرده است. این افعال در زمان گذشته نوشته می‌شوند زیرا معمولاً در این بخش از پایان‌نامه، نویسنده به دستاوردهای خود در طول فرآیند تحقیق و تحلیل داده‌های خود اشاره می‌کند.

  معمولاً، افعال در زمان گذشته در چکیده پایان نامه به عنوان عامل اصلی برای بیان نتایج تحقیقات، یافته‌ها و نتیجه‌گیری‌های انجام شده عمل می شوند. با توجه به اینکه محتوای چکیده پایان‌ نامه مختصر و مفید است، استفاده از افعال گذشته برای بیان جملات و نتایج تحقیق، به اطمینان و کیفیت بیشتر در پژوهش و کار نویسنده نشان می‌دهد.

  در بسیاری از چکیده‌های پایان‌نامه، افعال به گونه‌ای مهم و مفید استفاده می‌شوند که باعث می‌شود مخاطبان برای مطالعه پایان‌نامه بیشتر الهام گرفته و به طور کلی، نتایج تحقیقات پایان‌نامه را درک کنند. به‌عنوان مثال، خلاصه پایان‌نامه ممکن است شامل افعالی باشد که به بحث و نتایج اصلی پایان‌نامه اشاره دارند، مانند: “بهترین روش برای دستیابی به نتایج مورد نظر ما بررسی شد.

  ” یا “نشان دادیم که یک روش جدید طراحی شده توانست کیفیت اطلاعات تجربی را افزایش دهد”. همچنین، چکیده پایان‌نامه ممکن است شامل افعالی باشد که به نتایج غیرمنتظره تحقیقات اشاره کنند، مانند “پژوهش ما نشان داد که در برخی موارد، داده‌های مشکل‌دار نیز می‌توانند به درستی در تحلیل‌های آماری صحیح ارائه شوند”.

  استفاده از افعال متعدد در چکیده پایان‌نامه می‌تواند به گونه‌ای باشد که مخاطبان را علاقه‌مند به مطالعه پایان‌نامه خود کنید. به عنوان مثال، استفاده از افعالی موجب جلب توجه مخاطبان می‌شود. از این رو، استفاده از افعال پویا و جذاب در چکیده پایان ‌نامه می‌تواند عاملی مهم برای جلب توجه مخاطبان و افزایش بار مطالعاتی خوانندگان باشد.

  در نتیجه، استفاده از افعال در چکیده پایان‌نامه برای بیان نتایج تحقیقات بسیار حیاتی و مفید است و به نویسنده کمک می‌کند تا فعالیت‌های خود را برای خوانندگان به طور بهتری بیان کند. همچنین، با استفاده از افعال در زمان گذشته، نویسنده می‌تواند نشان دهد که چگونه به نتایج خود از طریق بررسی و تحلیل داده‌های خود رسیده است. به همین دلیل، افعال در چکیده پایان‌نامه مؤثر و مهم برای ارتقای کیفیت و کارایی پژوهش و تحقیق نویسنده هستند.

  اهمیت چکیده پایان نامه چیست؟

  چکیده در مقاله پایان نامه یک خلاصه کوتاه از محتوای مقاله می باشد. اهمیت چکیده در مقاله پایان نامه را می توان به شرح زیر توضیح داد:

  1- پتانسیل جذب نویسنده: چکیده، اطلاعات قابل توجهی را به افراد دیگر ارائه می دهد و نویسنده شایستگی خود در نوشتن پایان نامه خود را به خوانندگان خود نشان می دهد.

  2- تشریح بیانیه مشکل و پیشنهاد راه حل: با ارائه یک خلاصه از محتوای مقاله، خواننده می تواند با بیشترین دقت بیانیه مشکل و پیشنهاد راه حل ارائه شده را درک کند.

  3- پتانسیل جذب خواننده: با ارائه چکیده، خوانندگان جذب خواهند شد که به مقاله نگاه کنند.

  4- راهنمای سریع: چکیده در حالتی که برای خواندن تمام مقاله وقت نباشد، به عنوان یک راهنمای سریع و مفید عمل می کند.

  5- فیلترینگ مقالات: چکیده برای افرادی که به دنبال مقالات خاص هستند، به عنوان یک فیلتر کاربردی عمل می کند تا کارهای زائد و خسته کننده را از بین ببرند.

  در آخر، چکیده پایان نامه

  چکیده پایان نامه یا مقاله، خلاصه ‌ای است از محتوای اصلی متن. چکیده معمولاً شامل موضوع بحث، هدف تحقیق، روش های استفاده شده، نتایج و نتیجه گیری می باشد. هدف اصلی این است که خواننده را سریع به اصل مطلب جذب کرده، تا برای خواندن کامل متن، بتواند تصمیم گیری کند. چکیده باید کاملاً با اطلاعات اصلی مطابقت داشته و از هرگونه خلافی با سایر اجزای متن مانند هدف تحقیق، فرضیات، نتایج و نتیجه گیری، موجب گیج شدن خواننده و درک نادرست و ناقص از متن دور شود.

  کافه یادداشت

  تیم پژوهشی کافه یادداشت کار خود را از سال ۱۳۸۹ به مدیریت آقای احسان عطایی فارغ التحصیل رشته مترجمی زبان انگلیسی از دانشگاه امام رضا (ع) مشهد آغاز کرد؛ زمینه فعالیت های این تیم از ترجمه و خلاصه سازی شروع شده و به مشاوره در انجام پروپوزال، پایان نامه، مقالات دانشگاهی و سمیناری ختم می شود.

  دیدگاه‌ خود را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  طرح تفصیلی پایان نامه چیست؟ در چه مرحله‌ای از تحقیق باید آن را بنویسیم؟
  پایان نامه

  طرح تفصیلی پایان نامه چیست؟ + راهنمای تکمیلی

  مهلت تمدید دفاع پایان نامه چند ترم است؟
  پایان نامه

  مهلت تمدید دفاع پایان نامه چند ترم است؟ [سنوات ترم 4]

  نقش و اهمیت استاد راهنما در پایان نامه
  پایان نامه

  وظایف استاد راهنما در پایان نامه [مشاوره پایان نامه]

  شرایط اختیاری شدن پایان نامه ارشد چگونه است؟
  پایان نامه

  شرایط اختیاری شدن پایان نامه ارشد چگونه است؟

  روش جمع‌آوری داده‌ در انجام پایان‌نامه
  پایان نامه

  روشهای جمع‌آوری داده‌ و داده سازی پایان‌نامه در کافه یادداشت ارائه شد!

  پایان نامه

  تاثیر نمره پایان نامه ارشد در معدل کارشناسی چقدر است؟

  پایان نامه

  انواع پرسشنامه برای پایان نامه ارشد و دکتری + انجام پرسشنامه پایان نامه

  پروپوزال و پیش پروپوزال چه تفاوتی دارند؟
  پایان نامه

  تفاوت پروپوزال و با پیش پروپوزال + انجام پیش پروپوزال

  روش صحیح منبع نویسی پایان نامه
  پایان نامه

  منبع نویسی پایان نامه توسط کافه یادداشت ارائه شد!

  نمونه پایان نامه کارشناسی ارشد و دکتری
  پایان نامه

  نمونه پایان نامه کارشناسی ارشد [دانلود رایگان]